Jak už bylo několikrát zmíněno je archeální doména nejméně probádanou doménou, a to se promítá i do znalostí archeální genetiky. Ukazuje se však, že jsou archea nesmírně pestrá, co se molekulárních mechanizmů týče. Vzhledem k jejich příbuznosti s eukaryoty, slouží archea jako zjednodušené modely pro různé molekulární pochody (např. iniciace replikace).
Replikace archeálního chromozomu
Odlišnost od domény Bacteria a naopak jistá podobnost s doménou Eucarya je počet replikačních počátků. Nejčastější počet replikačních počátků jsou tři a doposud nejvyšší počet jsou čtyři. Je zajímavé, že počet replikačních počátků nekoreluje s velikostí genomu.
Archeální genomy jsou zpravidla malé (jejich velikost se nejčastěji pohybuje mezi 1 – 5 miliony párů bází), kruhové a genově husté (mezi geny je velmi málo nevyužitého prostoru). Nejčastější velikost genomu je kolem 2 milionů párů bází. Je také nesmírně zajímavé, že existují archea s mnoha kopiemi svého chromozomu. To znamená, že po replikaci chromozomu neproběhne buněčné dělení. U některých halofilních archeí se odhaduje počet kopií hlavního chromozomu na 10 až 25 kopií. Některé kopie chromozomu nejsou úplně kompletní a říká se jim megaplazmidy. Replikační aparát archeí je úplně stejný jako u eukaryot (výjimku tvoří DNA polymeráza PolD).
Několik příkladů archeálních replikačních počátků na kruhových chromozomech. Co malá boblinka, to replikační počátek.
Rozmnožování archeí
Po replikaci zpravidla následuje buněčné dělení. Některá archea se dělí velmi podobně jako bakterie (včetně cytoskeletální složky FtsZ), většina však k dělení využívá cytoskeletální aparát pojmenovaný Cdv. Tento aparát, podobně jako FtsZ dokáže zaškrtit buňku a oddělit vznikající dceřiné buňky. Jistým překvapením však bylo, že systém Cdv se v pozměněné formě nalézá v eukaryotických buňkách (zde pojmenovaný ESCRT-III komplex), kde zajišťuje vznik váčků uvnitř buňky.
Jedna z věcí, která komplikuje kultivaci archeí, je poměrně dlouhá generační doba. Například výše zmiňované Prometheoarchaeum se rozdělí přibližně jednou za 20 dnů. Porovnáme-li to s generační dobou E. coli, která trvá 20 minut, nepřekvapí, že zdárná kultivace většího množství prométheorcheí trvala několik let.
Introny
Další skutečnost, která archea odlišuje od bakterií je přítomnost intronů v některých genech. Přítomnost intronů byla vždy chápána jako eukaryotický výdobytek a jejich nalezení v genech archeí bylo velmi překvapivé. Je však pravda, že archeální introny nejsou přítomny v genech kódujících proteiny. Takřka výhradně se jedná o malé introny v DNA kódující tRNA a rRNA. Vystřihávány jsou odlišně od eukaryotních intronů, které používají sestřihový aparát (spliceosome).
Horizontální přenos genetické informace
I v této doméně existuje HGT (horizontální přenos genetické informace). Kromě mechanizmů známých z bakterií (konjugace, transformace a transdukce), existují i mechanizmy jedinečné pro archea. Byla pozorována výměna DNA prostřednictvím váčků, buněčnou fúzí či výměna DNA pojmenovaná Ced systém. Výměna DNA prostřednictvím váčků je dnes považována za čtvrtý HGT mechanizmus a je pro ni navržen název vezidukce. Tyto vezikuly jsou obaleny membránou s S-vrstvou a vznikají nejčastěji pučením. DNA je těmito vezikuly chráněna před drsnými environmentálními podmínkami, ve kterých zhusta archea žijí.
Aby mohla fungovat konjugace, je samozřejmě nutná přítomnost plazmidů. Archeální plazmidy jsou však zatím málo prostudované.
Vezidukce - v měchýřcích uložená DNA se může přenést do jiného mikroorganizmu.
Shrnutí
Vzhledem k tomu, že mají archea prokaryotní strukturu, najdeme u nich řadu podobností s bakteriemi. Množí se binárním dělením a je běžný horizontální přenos genetické informace. Nicméně molekulární mechanizmy týkající se replikace DNA jsou u archeí velmi podobné eukaryotům. Tento fakt je také poměrně silným tvrzením podporující teorii vzniku eukaryotické buňky z buňky archeální. Další podobnost s eukaryoty jsou větší počet replikačních počátků, či přítomnost intronů v některých genech.