Kdy přesně vznikla prokaryotní buňka, není přesně známo. Pravděpodobně se nedopustíme velké chyby, pakliže tuto událost datujeme na -3,95 miliardy let. Následující takřka 2 miliardy let byla prokaryota absolutními vládci Země. Dvě miliardy let je opravdu dlouhé období a zdá se, že se prokaryota za tu dobu vůbec nezměnila. Držela si stále stejnou velikost a tvar a pravděpodobně jediná evoluce, která stála za zmínku, byla evoluce metabolizmů.
Přibližně před dvěma miliardami let se stala jedna nesmírně významná událost. Vznikla eukaryotická buňka. Je zajímavé, že život vznikl na Zemi ve velmi krátkém čase, ale přechod z jednodušších buněk na buňky komplikovanější trval mnohem déle. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že přes zdánlivou jednoduchost jsou prokaryota organizmy komplexní a velmi úspěšné. Byly schopny kolonizovat všechna možná prostředí, která se alespoň minimálně k životu hodí.
Na obrázku je eukaryotní fosilie Grypania spiralis z naleziště v americkém Michiganu. Tato zkamenělina je stará 2,1 miliardy let a některými odborníky je považována za eukaryotní organizmus. Vlákna jsou dlouhá několik centimetrů.
Vznik eukaryotního světa je také zahalen tajemstvím, takže se můžeme pouze dohadovat, jak šly za sebou jednotlivé události, které z buňky prokaryotní vytvořily buňku eukaryotní. Rozdíl spočívá především v přítomnosti jádra, membránových organel a organel semiautonomních. Rozdílů je samozřejmě mnohem víc, nicméně tyto jsou nejpodstatnější. Dnes už je více než jisté, že eukaryotická buňka vznikla „splynutím“ buňky bakteriální s buňkou archeální. Více podrobností a různé scénáře eukaryogeneze (vzniku eukaryotické buňky) naleznete v kapitole Vznik eukaryot.
Shrnutí
Před 3,95 miliardami let vznikla pravděpodobně prokaryotická buňka, která se po dalších 2 miliardy let téměř nezměnila. Poté před 2 miliardami let vznikla eukaryotická buňka. Přechod z jednodušších buněk na složitější trval dlouho. Eukaryotická buňka vznikla spojením bakteriální a archeální buňky.